Prejsť na hlavný obsah
Public Health

Medzinárodná spolupráca

Európska komisia sa zaviazala podporovať celosvetovú spoluprácu a súčinnosť v oblasti elektronického zdravotníctva. Komisia spolupracuje s medzinárodnými partnermi, ktorých cieľom je:

  • vyvíjať riešenia v oblasti elektronického zdravotníctva,
  • zlepšovať výsledky v oblasti zdravia,
  • rozvíjať riešenia a normy vyvinuté v EÚ.

Medzi takéto normy patrí európsky formát na výmenu elektronických zdravotných záznamov (EEHRxF), ktorý má uľahčiť výmenu zdravotných údajov medzi rôznymi krajinami.

Celosvetová sieť pre digitálne zdravotné preukazy

Predstavte si, že cestujete do inej krajiny a môžete:

  • mať jednoduchý prístup k svojim zdravotným záznamom,
  • zdieľať informácie s lekármi a zdravotnými sestrami na diagnostické alebo liečebné účely,
  • preukázať, že ste absolvovali potrebné očkovania, ktoré sú podmienkou vstupu do krajiny, nástupu do nového zamestnania alebo zápisu do novej školy.

Toto umožňuje celosvetová sieť pre digitálne zdravotné preukazy.

Celosvetová sieť pre digitálne zdravotné preukazy

Technológia, ktorá umožňuje krajinám zdieľať a overovať digitálne zdravotné preukazy (napr. očkovacie preukazy). Táto sieť s viac ako 80 pripojenými krajinami uľahčuje cestovanie, prácu a získavanie zdravotnej starostlivosti v zahraničí.

Ochrana súkromia

Celosvetová sieť pre digitálne zdravotné preukazy chráni súkromie. Využíva pokročilú technológiu, ktorá je v súlade s normami EÚ, aby boli osobné údaje zabezpečené a chránené:

  • osobné údaje zostanú vo vašom zariadení a nebudú sa zdieľať v sieti,
  • zdieľajú sa len tie kľúče, ktoré potvrdzujú, že dokument vydal dôveryhodný partner,
  • údaje sú chránené pred neoprávneným prístupom.

Ako táto sieť vznikla?

Počas pandémie COVID-19 Európska únia vytvorila systém s názvom brána digitálneho COVID preukazu EÚ. Tento systém pomáhal pri overovaní potvrdení o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 a umožňoval ľuďom bezpečne cestovať v rámci EÚ. Systém bol aktívny do 31. decembra 2023.

Čo sa stalo potom?

S cieľom pokračovať v overovaní potvrdení o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 a pripraviť sa na budúce zdravotné krízy Európska komisia (EK) v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) vytvorila celosvetovú sieť pre digitálne zdravotné preukazy. Táto sieť využíva rovnaký technický rámec ako brána digitálneho COVID preukazu EÚ a rozširuje jej využívanie tak, aby zahŕňalo aj iné druhy zdravotných preukazov.

Čo je predmetom činnosti siete?

Sieť v súčasnosti umožňuje dôveryhodné overenie potvrdení súvisiacich s ochorením COVID-19 vrátane potvrdení vydaných pred vytvorením siete. Vyvíjajú sa však aj ďalšie prípady použitia na výmenu a overovanie troch dôležitých typov zdravotných informácií:

  1. Digitálny medzinárodný preukaz o očkovaní alebo profylaxii (žltá knižka) je digitálnou verziou „žltej knižky“, úradného dokladu, ktorý môžu cestujúci použiť na preukázanie očkovania proti chorobám uvedeným v medzinárodnom zdravotnom predpise. Žltá knižka je medzinárodne uznávaná a obsahuje záznamy o očkovaní, napríklad proti žltej zimnici a detskej obrne, ktoré niektoré krajiny vyžadujú pri vstupe. V lete 2024 sa členské štáty WHO dohodli na zmene medzinárodného zdravotného predpisu, ktorý umožní cestujúcim používať namiesto papierovej digitálnu verziu.
  2. Digitálny európsky očkovací preukaz je digitálna verzia očkovacieho preukazu, v ktorom sú uvedené záznamy o očkovaní podľa jednotnej európskej normy. Digitálny európsky očkovací preukaz bude k dispozícii pre všetkých občanov a bude zvlášť užitočný pre tých, ktorí potrebujú preukázať záznamy o očkovaní, napríklad pre zdravotníckych pracovníkov, výskumných vedcov, vojenský personál, posádky lodí alebo žiakov. Jeho cieľom je posilniť spoluprácu v boji proti chorobám, ktorým sa dá predchádzať očkovaním, a bol zriadený na základe odporúčania Rady z roku 2018.
  3. Medzinárodný pacientsky sumár: je sumár anamnézy, ktorý možno poskytnúť zdravotníckym pracovníkom s cieľom zaistiť čo najlepšiu starostlivosť počas cestovania. V ďalšom výskume sa preskúma možnosť vytvorenia siete, ktorá umožní celosvetovú výmenu medzinárodných pacientskych sumárov.

Prečo je táto sieť dôležitá?

Celosvetová sieť pre digitálne zdravotné preukazy pomáha:

  • zaisťovať bezpečnosť a zdravie ľudí pri cestovaní,
  • uľahčovať získavanie lekárskej starostlivosti v iných krajinách,
  • krajinám spolupracovať pri zamedzovaní šíreniu chorôb,
  • podporovať hospodársky rast a obchod medzi krajinami,
  • pripraviť sa na budúce zdravotné krízy a vypuknutie nákaz.

Aké budú ďalšie kroky?

Sieť sa rozrastá, pričom:

  • pripájajú sa k nej ďalšie krajiny,
  • pridávajú sa nové spôsoby, ako môžu ľudia využívať sieť na zlepšenie svojho zdravia,
  • zlepšuje sa spolupráca medzi krajinami s cieľom zaistiť bezpečnosť a zdravie ľudí.

Partnerstvo s Regionálnym úradom Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu na posilnenie zdravotníckych informačných systémov, správy údajov a interoperability v Európe 

Regionálny úrad Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu a Európska komisia v septembri 2023 vytvorili projekt na posilnenie zdravotníckych informačných systémov a zlepšenie správy zdravotných údajov a interoperability v európskom regióne WHO.

V rámci projektu v hodnote 12 miliónov eur, ktorý financuje Európska komisia, sa podporujú služby zdravotnej starostlivosti pre takmer 1 miliardu ľudí žijúcich v 53 krajinách regiónu. Cieľom tohto štvorročného projektu je zlepšiť:

  • používanie a opätovné používanie zdravotných údajov poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, tvorcami politík a pacientmi,
  • kvalitu a interoperabilitu zdravotníckych informačných systémov.

Na tieto účely Regionálny úrad WHO pre Európu a Európska komisia vypracujú a poskytnú činnosti zamerané na budovanie kapacít a pomoc pri riešení nedostatkov, potrieb a oblastí odborných znalostí v rámci zdravotníckych informačných systémov podporovaných krajín a správy zdravotných údajov a spôsobilostí s cieľom rozšíriť úspešné postupy na úrovni krajiny alebo regiónu.

V rámci projektu:

  • sa podporuje spolupráca medzi zúčastnenými krajinami, Európskou komisiou, Regionálnym úradom WHO pre Európu a externými zainteresovanými stranami,
  • zriaďuje sa sieť zdravotných informácií krajín zapojených do spoločného rozhodovania, zmysluplného dialógu a výmeny poznatkov,
  • sa vychádza zo zásad a myšlienok navrhnutých v rámci európskeho priestoru pre zdravotné údaje (EHDS), ktorého cieľom je zlepšiť používanie a opätovné používanie zdravotníckych údajov v celej EÚ.

Prepojenie so stratégiou EÚ v oblasti globálneho zdravia

Komisia v roku 2022 prijala novú stratégiu EÚ v oblasti globálneho zdravia, aby v meniacom sa svete zlepšila globálnu zdravotnú bezpečnosť a zaistila lepšie zdravie pre všetkých. Jednou z hlavných zásad globálnej stratégie EÚ v oblasti zdravia je podpora digitalizácie ako základného nástroja na spravodlivé formovanie prebiehajúcej digitálnej transformácie.

EÚ stojí na čele úsilia o reguláciu:

  1. zdravotných údajov,
  2. digitálnych certifikátov,
  3. zdieľania údajov v cloude,
  4. ochrany údajov a súkromia.

Na tomto základe bude EÚ využívať potenciál zdravotných údajov v celosvetovom meradle v súlade so zásadami európskeho priestoru pre zdravotné údaje.

EÚ bude podporovať nové technológie vrátane umelej inteligencie s cieľom zvýšiť ich potenciál na zlepšenie diagnostiky a liečby na celom svete.

Opatrenia, ako je celosvetová sieť pre digitálne zdravotné preukazy a partnerstvo s Regionálnym úradom WHO pre Európu na posilnenie zdravotníckych informačných systémov, správy údajov a interoperability v Európe, aktívne prispievajú k vykonávaniu stratégie EÚ v oblasti celosvetového elektronického zdravotníctva.

OSZAR »